Cisco Show Komutları

Cisco router ve switchlerda show komutunu kullanarak cihazlarımızın yapısı ve durumu ile ilgili birçok bilgi alabiliriz. Bu yazıda show komutu ile birlikte en çok kullanılan parametreleri açıklayacağız;

show running-config (sh run) : Bu komut ile bağlı olduğumuz cihazın mevcut konfigürasyonunu ekranda göstermiş oluruz.

show history (sh his) : Exec modda geçmişte kullandığımız komutları listelemek için kullanılır.

show version (sh ver): Cihazın IOS versionu hakkında bilgi verir. Cihaz versiyonu, cihaz modeli gibi.

show interfaces (sh int) : Cihaz üzerindeki interfacesler hakkında detaylı bir şekilde bilgi verir. Bu bilgiler arasında interface üzerine bağlı cihazın mac adresi, interfacesin açık veye kapalı olduğu, interfaces hızı gibi bilgiler yer alır.

show ip interface brief (sh ip int br): Bütün interfaceler hakkında kısa bilgiyi ekranda yazdırır. İnterface ip adresi ve durumu (açık veya kapalı olması).

show mac-address-table (sh mac ad): Cihazın üzerine kayıtlı olan mac adreslerin bilgilerini ekranda yazdırır. Bir bilgisayarın veya cihazın hangi port üzerine bağlı olduğunu bu komut ile bulabiliriz. Bu işlem için bilgisayarın mac adresini öğrenip switch üzerinden bu komutu uygulayarak bilgiayarın hangi porta bağlı olduğunu bulabiliriz.

Örnek; Sadece belirttiğimiz mac adresin hangi porta bağlı olduğunu veya hangi vlana üye olduğunu görüntülemek için aşağıdaki komutu kullanabiliriz;

show mac address-table address 0000.0000.0000

Sıfır değerlerinin olduğu yere switch üzerinde hangi porta bağlı olduğunu bulmak istediğiniz cihazın mac adresini yazmanız gerekmektedir.

show vlan (sh vl) : Cihaz üzerinde bulunan vlanların ve bu vlanlara üye olan portların bilgisini görüntülemek için kullanılırız.

Show CDP neighbors (sh cdp nei) : Komşu cihazları gösterir ve bu cihazlar hakkında bilgi verir.

Not: Parantez içinde yer alan değerler komutların kısa kullanımıdır. İki türlüde komutları kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir